BWZ

Wyjazdy do Turcji 2015/16

Turcja nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednakże na podstawie umów zawartych z UE, jest możliwa realizacja wyjazdów w ramach programu Erasmus+ do tego kraju.

Na prośbę Ambasady RP w Turcji informujemy, że studenci UŁ, którzy przygotowują się do wyjazdu do Turcji na częściowe studia za granicą w ramach programu Erasmus+ są proszeni o zapoznanie się z poniższą informacją przygotowaną przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Ankarze.

Strona turecka wprowadziła nowe zasady dotyczące ubezpieczeń medycznych dla uczestników programu Erasmus+. Według nowych zasad (wprowadzonych m. in. dzięki działaniom tureckiej Narodowej Agencji), zagraniczne polisy mają być akceptowane, pod warunkiem, że ich zgodność z wymaganymi prawem miejscowym kwotami minimalnymi zostanie potwierdzona przez uniwersytet przyjmujący. Informacje o tej zmianie są opublikowane na stronie internetowej.

Została utworzona podstrona, na której będą publikowane potwierdzone informacje o zasadach legalizacji pobytu uczestników  oraz inne informacje związane z funkcjonowaniem w Turcji programu Erasmus+.

 Prosimy studentów UŁ o zwrócenie szczególnej uwagi na następujące kwestie:

  1. minimalne kwoty ubezpieczenia wymagane przez stronę turecką (są podane na pierwszej z wyżej wskazanych stron internetowych);
  2. alternatywne (do notarialnego poświadczania dokumentu, o którym mowa na pierwszej z wyżej wskazanych stron internetowych) możliwości  uzyskania akceptacji „wystarczalności” posiadanej przez studentów polisy ubezpieczeniowej oraz kontakt z uczelniami partnerskimi w celu upewnienia się, że znają i stosuję tę nową procedurę.

Studenci muszą zalegalizować swój pobyt w Turcji bezzwłocznie po przyjeździe. Niedotrzymanie obowiązującego terminu grozi sankcjami karnymi.

Zwracamy uwagę, że pomoc uczelni tureckiej w poświadczaniu dokumentów dotyczy studentów wyjeżdżających na studia. Studenci wyjeżdżający na praktykę będą zobowiązani do przedstawienia tłumaczenia polisy ubezpieczeniowej na język turecki, poświadczonego notarialnie w Turcji (co wiąże się z dodatkowymi opłatami).

 


WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann